SVILA, VUNA, MAŠTA I MAGIJA BOJA

Snežanu Crnoglavac, mladu umetnicu koja stoji iza marke Srećna ovčica upoznala sam slučajno pre nekoliko godina na promociji jedne knjige. Znam je kao osobu  nemirnog duha, radoznalu i spremnu za učenje. Vrata ateljea mi otvara sa širokim osmehom na licu i srećom u očima. Ni traga od umora. To ne bi bilo ništa čudno, da ne znam da je noć pre toga radila na setu jedne domaće serije, a celo jutro jurila da nabavi odgovoarajući materijal za svoju novu rukotvorinu. Svuda po atelju njeni radovi u različitim fazama. Zahvalna sam joj što je pristala da sa mnom podeli svoju umetničku intimu i da razgovaramo u njenom ateljeju.  Dugo se nismo videle, i ono što ne mogu da ne primetim, je da je zaista srećna tako da je sasvim prirodno što u imenu koji nosi njen brend stoji Sreća. 

Dok ispijamo čaj,  Snežana mi priča kako je nastala Srećna ovčica. „Kada sam završila fakultet (prim.aut. Akademija primenjene umetnosti odsek vajarsvo) razmišljala sam o tome šta bih želela da radim i u kom pravcu da se razvijam.  Oduvek sam smatrala da umetnost, da bi bila umetnost, ne mora da bude komplikovana  i nedostupna ljudima.  Sasvim slučajno majka mi je predložila da pogledam  i razmislim da li bi mi pustovanje bilo zanimljivo. I tako je počelo.

BP: Kada je zapravo nastala Ovčica?

SC: Ovčica je nastala 2017 godine. To je bio period kada smo se mi kao porodica našli na prekretnici. Odlučili smo da napravimo nešto što bi pomoglo svima nama. Danas je Ovčica prava porodična firma,  jer u njoj rade svi članovi porodice. 

BP: Vi ste porodica sa mnogo talentovanih članova

SC: Da svi mi imamo svoje talente i znanja, ali smo u ovom  periodu, od kada je nastala Ovčica pa do danas, mnogo i naučili, jer o nekim stvarima nismo ništa ni znali, kroz smeh odgovara Snezana  dok se priseća kako je izgledalo osnivanje firme i njeni početci.  Sada samo zaista prerasli u jedan savršen tim. Svako daje ono što najbolje zna za opštu dobrobit. Tako tata pravi rekvizite, mama i ja dizajniramo, pustujemo, istražujemo,držimo obuke…a sestra je zadužena za modernizaciju svega i u ovom vremenu korone, usmerava nas da prelazimo polako na online. 

 Pustovanje je težak zanat. Iziskuje snagu i dosta vremena. Vunu treba glacati, kvasiti, oblikovati, sjedinjavati boje… Za jednu maramu potrebno je i nekoliko dana, a za jedan par papuča čak 10 dana rada. 

 „Maštam, razmišljam, kombinujem, sve do trenutka dok ne pronađem unutrašnji mir. Tada zaboravljam na vreme, tada moj rad postaje moja igra. Prepuštam se mašti, magiji boja. Tada stvaram“

Umetnost u svakodnevnom životu

BP: Zašto si se ti odlučila baš za tehniku pustovanja?

SC: Kao vajar volim da eksperimentišem i kombinujem razne materijale. U tom traganju, lepršavi dodir svile i merino vune me je osvojio. Nekako kao umetnik najbolje mogu da se izrazim koristeći baš te materijale. Kada sam te materijale povezala sa starim zanatom pustovanjem dobila sam umetničke predmete koji imaju primenu u svakodnevnom životu i mogu da stignu do široke publike.  A to mi je bilo bitno.

Sve predmete koje izrađuje Snežana pravi od prirodnih materijala (svila, lan, vuna). Veliki je zaljubljenik u prirodu i sklad koji u njoj još uvek vlada. Zato i ne čudi sto kaže da pozitivnu energiju i emocije, koje oseća dok stvara, želI da prenese onima koji će te modele nositi.

„Svaki komad koji pravim je unikatan. Kod mene nema dva ista modela. Jednostavno meni je to nemoguće da napravim“ ističe Snežana.

Tako kada se moja sestričina Lilian rodia došla sam na ideju da napravim igračke i pokrenem bejbi program.

Na moje kliše pitanje gde pronlazi inspiraciju kaže: Svuda oko sebe. U ljudima, prirodi, umetnosti, u osećanjima, malim običnim stvarima, lepim emocijama.

Snežana često radi direkno po narudžbini za poznatog kupca. „Da,  uglavom ljudi koji odlaze u inostranstvo vole da ponesu moje radove na poklon. Tada je proces rada malo drugačiji. Ne mnogo, ali…Volim da se čujem sa osobom koja naručuje moj rad i da saznam neke osnovne informacije o onome za koga je poklon. Uglavnom su to informacije vezane za boju, veličinu…ali opet krajnji rezultat zavisi od moje inspiracije.

Predivne marame, šalovi, predmeti za enterijer, za bebe, ali i za kućne ljubimce vec su stigli na sve kontinente. A Snežana sa ponosom ističe da su njene marame prošetale kroz najpoznatije evropske pozorišne foajee.

U korak sa vremenom

Uskoro Snežana započinje novi projekat. Organizovaće obuku pustovanja. „Mnogi su me zvali i bili su zainteresovani da nauče ovu tehniku. U ovoj situaciji radionice je moguće održati samo online. Tako da smo odlučili da napravimo svoj kanal na YouTube. Ideja je da se kursevi prevode. Za početak na engleski i švedski.  Tako da će neko moći da kupi kurs, i poput suvenira, ga nekome pokloni“ objašnjava Snežana.   

Ova malda i uspešna žena od svoje generacije se razlikuje, ili se bar ne uklapa u prototip koji mi imamo kada pomislimo na njih.  Snežana cvrsto stoji na zemlji, smirena je, staložena i srećna. Radi posao koji voli najviše na svetu i okružena je ljudima koji je bezgranično vole i koje ona bezgranično voli. To je njoj sasvim dovoljno. To je njena mera sreće.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *